top of page

Zaktualizowano: 9 maj



ZATYCZKI PARASOL®

 

Zespół Suchego Oka to dolegliwość, która wg różnych badań dotyka 5-50% populacji na całym świecie, zdecydowanie częściej u kobiet. Jest to wieloczynnikowy i wieloobjawowy zespół zaburzeń, powodujący dyskomfort, zaburzenia widzenia oraz uszkodzenia powierzchni gałki ocznej. U podłoża choroby leży przewlekły stan zapalny. Pacjentów z zespołem suchego oka można podzielić na dwie grupy - tą o zmniejszonym wydzielaniu łez oraz tą, gdzie podstawowym problemem jest nadmierne ich parowanie z powierzchni oka. Większość pacjentów posiada elementy obu tych zaburzeń.


Przyczyn zespołu suchego oka jest wiele - wiek, zmniejszenie częstotliwości mrugania (intensywna praca wzrokowa), niski poziom androgenów, choroby tkanki łącznej w tym zespół Sjögrena, stosowane leki ogólnoustrojowe (w tym izotretynoina stosowana w leczeniu trądziku), użytkowanie soczewek kontaktowych, stan po chirurgii refrakcyjnej ( np. LASIK), choroby skóry (trądzik różowaty, łuszczyca), stan po przeszczepie szpiku kostnego, przewlekłe zapalenie brzegów powiek, stosowanie leków okulistycznych miejscowych i wiele, wiele innych.


Schorzenie objawia się przede wszystkim pieczeniem oczu, zaczerwienieniem i uczuciem ciała obcego pod powieką. Mogą pojawiać się problemy z ostrością wzroku, mijające po mrugnięciu oraz wydzielina w worku spojówkowym. Objawy te zazwyczaj stają się coraz bardziej dokuczliwe w ciągu dnia, choć zdarza się, że pacjent skarży się na zaczerwienienie oczu już od godzin porannych.



LECZENIE ZESPOŁU SUCHEGO OKA

Leczenie zespołu suchego oka jest trudne i wielozadaniowe. Musi być poprzedzone gruntownie zebranym wywiadem lekarskim oraz badaniem w lampie szczelinowej tak, by ocenić przyczyny podawanych dolegliwości.Zaleca się rozważenie rzucenia palenia papierosów, wskazane jest modyfikacja otoczenia pacjenta w celu zmniejszenia parowania filmu łzowego. Należy też przyjrzeć się lekom jakie pacjent stosuje - zarówno ocznym jak i ogólnoustrojowym oraz zastanowić się nad ich ewentualną modyfikacją. Podstawą w leczeniu zespołu suchego oka są preparaty sztucznych łez. Dodatkowo stosuje się leki przeciwzapalne, immunomodulujące, w ciężkich przypadkach opatrunkowe soczewki kontaktowe czy zabiegi chirurgiczne.  Udowodniono również, że suplementacja diety wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 zwiększa średnią produkcję łez i ich objętość.


Pacjentom można również pomóc przez zamknięcie (okluzję) punktów łzowych - czasową lub stałą. Czasowa okluzja może być wykonana na wiele sposobów - z użyciem kolagenowych implantów lub silikonowych zatyczek punktów łzowych. Zazwyczaj stosowane są zatyczki wchłanialne, gdzie czas okluzji jest różny, w zależności od rodzaju zastosowanej zatyczki - zazwyczaj 3-6 miesięcy. Zatyczki Parasol zbudowane są z silikonu medycznego, mogą pozostawać na miejscu miesiące, jeśli ich rozmiar został właściwie dobrany, ponadto są widoczne w lampie szczelinowej, więc łatwo stwierdzić ich ewentualne przemieszczenie.

Ich skuteczne działanie opiera się na ruchomej, giętkiej konstrukcji noska. Nosek zatyczki podczas aplikacji składa się jak parasol, a następnie rozkłada, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do wielkości kanalika, a jednocześnie dokładnie go uszczelnia. W większości przypadków eliminuje to także potrzebę rozszerzania punktu łzowego, co sprawia, że zabieg zamknięcia punktu łzowego nie przynosi pacjentowi dyskomfortu.



ROZMIARY:

Zatyczki Parasol dostępne są w rozmiarach:

  • XS (0.25 mm - 0.35 mm)S (0.35 mm - 0.65 mm)

  • M (0.6 mm - 0.85 mm)

  • L (0.9 mm+)


Rozmiary S i M odpowiadają potrzebom 95% wszystkich pacjentów. Rozmiary XS i L są przeznaczone dla niestandardowych rozmiarów kanalików łzowych.


Pacjent z objawami suchego oka w każdym przypadku powinien zgłosić się do badania okulistycznego, gdzie zostanie dobrana odpowiednia terapia zgodna z jego potrzebami.

Comments


Zatyczki Parasol®

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807
bottom of page