top of page

Zaktualizowano: 26 sie



Sieciowanie włókien kolagenowych rogówki- cross-linking

Stożek rogówki to choroba mogąca rozwijać się już od okresu dojrzewania, najczęściej jednak pierwsze objawy zauważalne są nieco później. W wyniku nieprawidłowej budowy rogówki, ostrość wzroku zarówno do bliży jak i dali pogarsza się. W trakcie rozwoju choroby, odczuwalne może być pogorszenie widzenia, dyskomfort, uczucie padającego cienia na obserwowany obraz, a także rozczepienie źródeł światła. Nieleczony stożek rogówki, może prowadzić do nieodwracalnych zmian wewnątrz gałki ocznej, również do całkowitej utraty widzenia. Schorzenie dotyka najczęściej dwojga oczu, uniemożliwiając tym samym prawidłowe funkcjonowanie.



SIECIOWANIE WŁÓKIEN KOLAGENOWYCH ROGÓWKI- CROSS-LINKING

Leczenie w przypadku stożka rogówki, ma na celu spowolnienie postępu choroby lub całkowite jej zahamowanie. Dzięki terapii możliwe jest zredukowanie uszkodzeń wywołanych przez postępującą chorobę, a także poprawa jakości widzenia. Jedną ze skuteczniejszych metod, hamującą progresję stożka rogówki, jest cross-linking. Najlepsze efekty zabiegu zauważalne są u pacjentów, którzy zdiagnozowani zostali we wczesnej fazie choroby. Dlatego w przypadku leczenia stożka rogówki, tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie i niemal natychmiastowe podjęcie leczenia.



CZYM JEST ZABIEG CROSS-LINKING

Zabieg cross-linking jest innowacyjną metodą leczenia stożka rogówki. W wyniku rozwoju choroby powiązania między włóknami kolagenowymi, występującymi w obrębie rogówki słabną. Podczas zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym, tworzone są nowe połączenia kolagenowe, które wpływają na usztywnienie i uodpornienie rogówki, dzięki czemu jest ona mniej narażona na dalsze uszkodzenia i odkształcenia.



JAK WYGLĄDA ZABIEG CROSS-LINKING?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Do oka pacjenta podczas zabiegu aplikowane są krople z ryboflawiną, których działanie aktywowane jest poprzez promieniowanie ultrafioletowego światła UVA. Przed przystąpieniem do aplikacji kropli, nabłonek znajdujący się na powierzchni rogówki, musi zostać odsłonięty, gdyż stanowi barierę dyfuzyjną dla ryboflawiny. Zabieg z pominięciem abracji pozwala na zachowanie nienaruszonego nabłonka, przez co rekonwalescencja pacjenta po zabiegu jest znacznie krótsza. Do tego typu zabiegu stosowane są preparaty zawierające witaminę E w roztworze ryboflawiny- metoda Megaride.


Wybór metody, zależny jest od specjalisty oraz stopnia postępu choroby.

Po zabiegu cross-linking z usunięciem nabłonka, na powierzchnię oka nakładana jest soczewka ochronna mająca zabezpieczyć rogówkę przed uszkodzeniami i zmniejszyć dyskomfort w trakcie okresu odnowy nabłonka. Soczewka aplikowana jest na 3-5 dni. Kontrola po zabiegu odbywa się zazwyczaj po kilku dniach, w trakcie okresu rekonwalescencji pacjent powinien stosować przepisane przez lekarza krople. Końcowe efekty zabiegu, ocenić można dopiero po 6-9 miesiącach.



ZALETY ZABIEGU CROSS-LINKING

W wyniku zabiegu, progresja choroby zostaje całkowicie lub w znacznym stopniu zahamowana. Przez wzgląd na wzmocnienie struktury rogówki, jej możliwości deformacji zostają ograniczone. Zabieg pozwala uniknąć ciężkich powikłań, takich jak utrata widzenia oraz eliminuje konieczność przeszczepu rogówki.

Zabieg wykonany na wczesnym etapie rozwoju choroby, połączyć można z procedurą Topoguided (czyli laserowe modelowanie rogówki) w oparciu o mapę topograficzną. Dzięki połączeniu dwóch zabiegów, rogówce nadać można bardziej regularny kształt, który pozwoli na zmniejszenie problemów z astygmatyzmem i poprawi widzenie.



JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Po kwalifikacji do zabiegu, pacjent otrzymuje od specjalisty pakiet informacji i zaleceń, które pomogą mu w odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu.


  • Na 3-4 tygodnie przed zabiegiem, pacjent powinien zaprzestawać używania twardych soczewek kontaktowych,

  • Na 24h przed zabiegiem nie powinno się spożywać alkoholu,

  • Na zabieg nie należy zgłaszać się z aktywnymi stanami zapalnymi oraz infekcjami,

  • Po zabiegu zaleca się nie prowadzić pojazdów mechanicznych.



REKONWALESCENCJA I ZALECENIA PO ZABIEGU:

Po zabiegu cross-linking wskazany jest minimum kilkudniowy odpoczynek. Pierwsze dni po zabiegu, mogą być dla pacjenta trudne, widzenie po zabiegu jest znacznie utrudnione, widoczne mogą być zamglenia oraz błyski w polu widzenia. Dyskomfort, czy też ból po zabiegu łagodzić można zażywają zalecone przez lekarza medykamenty.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu, zaleca się znaczne ograniczenia używania telefonu i komputera/laptopa, gdyż efekt wywołany przez światło niebieskie, może wpłynąć negatywnie na ocenę zabiegu. Przez około miesiąc po zabiegu nie zaleca się intensywnych ćwiczeń i wzmożonej aktywności fizycznej, a także korzystania z basenów, saun itp.

W celu profilaktycznego zabezpieczenia oka, nie zaleca się nadmiernej ekspozycji na słońce, przed wyjściem z domu należy zakładać okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV.

Założoną tuż po zabiegu soczewkę opatrunkową, należy utrzymywać w czystości. Należy również stosować zalecone przez lekarza krople.



MOŻLIWE POWIKŁANIA PO CROSS-LINKINGU:

Cross-linking nie należy do wysoce inwazyjnych metod leczenia, mimo iż powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, to należy wspomnieć, iż należą do nich:

  • Zakażenie rogówki,

  • Perforacja rogówki,

  • Zmętnienie rogówki,

  • Zespół suchego oka,

  • Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.



PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU:

Do głównych przeciwskazań zaliczyć można:

  • Ciąża i karmienie piersią,

  • Zbyt cienka rogówka,

  • Zaburzenia gojenia się rogówki,

  • Opryszczkowe zapalenie rogówki oraz inne infekcje oka,

  • Ogólny zły stan pacjenta,

  • Uczulenie na środki znieczulające,

  • Długotrwałe leczenie przeciwzapalne.

Comments


Sieciowanie włókien kolagenowych rogówki- cross-linking

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807
bottom of page