top of page

Kępki żółte -dlaczego powstają i jak je leczymy?

  • Zdjęcie autora: Anna Napora-Krawiec
    Anna Napora-Krawiec
  • 14 cze 2024
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 4 sie 2024



Kępki żółte są zmianami pojawiającymi się najczęściej w wewnętrznym kąciku oka, zarówno na górnej jak i dolnej powiece, zmiany występują najczęściej obuocznie, mogą być miękkie lub twarde. Grudki o żółtej barwie nazywane również żółtakami bywają zarówno wypukłe jak i płaskie, ich wielkość jest kwestią indywidualną. Kępki żółte pojawiają się często w przebiegu miażdżycy, cukrzycy, chorobach nerek, niedrożności układu pokarmowego lub problemów z wątrobą.


CZYM SĄ KĘPKI ŻÓŁTE?

Kępki żółte są zmianami skórnymi powstającymi na skutek odkładania się cholesterolu i komórek tłuszczowych w wewnętrznym kąciku oka. Zabarwienie zmian może być bardziej lub mniej intensywne, od koloru pomarańczowego przez brązowy aż po różowy.

Zmiany nie są groźne, jednak zbyt bliskie umiejscowienie w okolicy oka może wpływać na dyskomfort widzenia, a także na problem z dbaniem o higienę okolicy wokół oczu. Dla wielu kępki żółte stanowią również problem estetyczny i to właśnie z tego powodu decydują się na ich usunięcie. Kępki żółte charakteryzują się tym, że stale rosną i rozlewają się, mogą tworzyć one skupiska, pokrywając tym samym dużym obszar powieki.


JAK POWSTAJĄ KĘPKI ŻÓŁTE?

Główną przyczyną powstawania kępek żółtych jest nieunormowana gospodarka lipidowa oraz nadmiar cholesterolu w organizmie. W procesie pochłaniania nadmiaru cholesterolu przez makrofagi (komórki układu odpornościowego) dochodzi do nieprawidłowości w wyniku czego na skórze w poszczególnych miejscach gromadzą się zbyt duże ilości cholesterolu.


Kolejną z przyczyn powstawania zmian skórnych o żółtym zabarwieniu jest marskość wątroby, jest to przewlekła choroba wątroby w wyniku której dochodzi do niszczenia wewnątrzwątrobowych przewodzików żółciowych i cholestazy. Marskość wątroby prowadzić może do wielu poważnych chorób jak osteoporoza a nawet nowotwór wątroby. Pojawiające się nagle zmiany (kępki żółte) mogą być pierwszym sygnałem świadczącym o schorzeniach wewnątrz organizmu. Mimo braku chęci usunięcia zmian, należy skonsultować je ze specjalistą.



ZAPOBIEGANIE WYSTĘPOWANIU KĘPEK ŻÓŁTYCH

Kluczowym działaniem mogącym zapobiec powstaniu kępek żółtych jest dbanie o gospodarkę lipidową organizmu. Odpowiednią kondycję gospodarki hormonalnej utrzymać można m.in. przez dbanie o kondycję fizyczną. Aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, ryb, zbóż oraz olei roślinnych z pewnością przyczyni się do utrzymania zdrowia wątroby. Spadek poziomu cholesterolu we krwi uzyskać można również poprzez regularną aktywność fizyczną, sport oraz regularny ruch, poza utrzymaniem odpowiedniego cholesterolu przynosi również szereg korzyści dla całego organizmu. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie suplementów z kwasami omega, a także leków stosowanych powszechnie w leczeniu hipercholesterolemii (statyny).

KĘPKI ŻÓŁTE- DIAGNOSTYKA

Diagnostyka kępek żółtych polega na obejrzeniu zmian przez lekarza specjalistę w lampie szczelinowej (w dużym przybliżeniu). W wyniku oglądu zmian ocenić można ich ilość, typ oraz rozległość- po czym zaplanować leczenie lub usunięcie. W razie niepokojących objawów zalecone może zostać poszerzenie diagnostyki o badania histopatologiczne.



KĘPKI ŻÓŁTE- U KOGO WYSTĘPUJĄ

Kępki żółte występują najczęściej u kobiet (znacznie częściej niż u mężczyzn) po 40 aż do siedemdziesiątego roku życia. Mogą być to zmiany dziedziczne jednak bardzo często pojawiają się one u pacjentów nie mających podobnych doświadczeń w rodzinie. Zmiany rozwijają się przede wszystkim u osób z nadmiarem cholesterolu we krwi oraz zaburzeniami i schorzeniami wątroby.



USUNIĘCIE KĘPEK ŻÓŁTYCH

Kępki żółte są zmianami nieodwracalnymi, w związku z czym aby pozbyć się ich z okolicy oczu należy poddać się chirurgicznemu usunięciu kępek żółtych. Z medycznego punktu widzenia zmiany nie są konieczne do usunięcia, jednak na indywidualne życzenie pacjenta zabieg może zostać wykonany.


Zabieg usunięcia kępek żółtych jest niedługą procedurą w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na usunięciu zmiany tłuszczowej w okolicy oka i ukrycie rany w fałdach powieki, tak aby nie była ona widoczna. Zabieg trwa około 30min.


PRZEBIEG ZABIEGU

Zabieg poprzedzony musi zostać konsultacją- po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, ustalany jest odpowiedni termin. Pacjent proszony jest o przybycie na wizytę bez makijażu oraz sztucznych rzęs, około 10 min wcześniej -w celu uzupełniania formularza osobowego i zgody zabiegowej.


Po starannym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego, w miejsce zabiegu za pomocą cienkiej igły podawane jest znieczulenie. Zmiany wycinane są w całości, przy szczególnie dużych zmianach zakładany jest szew, który zatrzyma krwawienie i zapewni prawidłowy zrost rany. W miejscu zabiegu założony powinien zostać jałowy opatrunek uciskowy, który pacjent może zdjąć po kilku godzinach.



PO ZABIEGU

Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu, nie zaleca się jednak zbyt duże aktywności fizycznej i pochylania głowy w dół. Do 24h po zabiegu zaleca się odpoczynek w pozycji leżącej lub siedzącej. 7-10 dni po zabiegu zalecana jest kontrola w ramach której usunięte zostaną również szwy. Aby obniżyć ryzyko ponownego powstania zmian zaleca się badania w kierunku obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.


EFEKT ZABIEGU

Dzięki usunięciu kępek żółtych oko zyskuje dawny wygląd, staje się bardziej otwarte i promienne. Brak uporczywych kępek żółtych umożliwia wykonanie makijażu i skuteczną pielęgnację wokół powiek. Na pierwsze efekty zabiegu należy zaczekać około 7 dni- do momentu zdjęcia szwów. Pełne efekty widoczne są dopiero po wygojeniu blizny.

 
 
 

Kommentare


Kępki żółte -dlaczego powstają i jak je leczymy?

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807
bottom of page