top of page


Dysfunkcja gruczołów Meiboma stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń powierzchni gałki ocznej. Pierwotnie lub wtórnie związana jest z zaburzeniami stabilności i integralności filmu łzowego, czyli suchym okiem. Choroba ta związana jest z przewlekłym zablokowaniu ujść gruczołów Meiboma. Zaburzenie to występuje w populacji dorosłych po 40.r.ż. W 28-68%. Nieleczona dysfunkcja gruczołów Meiboma prowadzić może do licznych chorób oczu m.in. zaburzeń filmu łzowego, Zespołu Suchego Oka, zapaleń brzegów powieki oraz zaburzeń powierzchni oka, a także zaburzeń ostrości widzenia.


Gruczoły Meiboma odpowiadają za produkcję wydzieliny potrzebnej do prawidłowego działania filmu łzowego. Są to gruczoły łojowe umiejscowione w tarczkach powiek, czyli ich łącznotkankowego rusztowania. Gruczoły te produkują i wydzielają lipidy oraz białka zapobiegające parowaniu łez, rozprowadzane są one podczas mrugania na górnej i dolnej powiece.



BADANIA GRUCZOŁÓW MEIBOMA:

Gruczoły Meiboma poddawane są badaniu w trakcie diagnostyki zespołu suchego oka. Podczas badania nazywanego Meibografią wykonuje się serię zdjęć gruczołów w podczerwieni, a następnie ocenia się ich prawidłowość. Badania wykonywane jest na urządzeniu najnowszej technologii - Keratograph.


Dodatkowo ocenie poddane zostają ujścia gruczołów Meiboma w lampie szczelinowej.

Skala stopniująca JENVIS stosowana przy Meibografii:


1- Wszystkie gruczoły zachowane

2- Utarta gruczołów do 33%

3- Utrata gruczołów powyżej 33%

4- Utrata gruczołów powyżej 66%


Meibometria natomiast, jest badaniem wydzieliny z gruczołów Meiboma- metodą odbitkową.


Chromatografia cienkowarstwowa pozwala na analizę lipidów produkowanych przez gruczoły Meiboma.



ZABURZENIA GRUCZOŁÓW MEIBOMA - OBJAWY:

Brak odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej, może przyczyniać się do następujących objawów:


  • pieczenie i kłucie,

  • zmęczenie oczu,

  • przejściowe uczucie ciała obcego w oku,

  • dyskomfort podczas mrugania,

  • uczucie suchości oraz piasku pod powiekami,

  • nadmierne łzawienie oczu,

  • brak ostrości widzenia.



JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Meibografia, czyli obrazowanie gruczołów Meiboma jest badaniem nieinwazyjnym dla pacjenta. Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania ,zaleca się jednak, aby na badanie stawić się bez makijażu oraz sztucznych rzęs. Jeżeli pacjent użytkuje soczewki kontaktowe, to należy zdjąć je odpowiednio wcześniej (15 min przed badaniem).


Jeśli pacjent posiada dotychczas zgromadzona dokumentacje medyczną- zaleca się zabranie jej ze sobą.



WSKAZANIA DO BADANIA

Badanie Meibografii jest zalecane w przypadku pacjentów z objawami suchego oka,

zakażeniem gruczołów Meiboma, zapaleniem powiek, alergiami oczu oraz przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi oka. Badanie to pozwala na ocenę pracy gruczołów Meiboma poprzez obrazowanie ich struktury i funkcji, co może pomóc w diagnozie oraz leczeniu różnych schorzeń oczu.



REKONWALESCENCJA PO BADANIU

Pacjent po badaniu może powrócić do codziennych czynności. Zdarza się jednak, że okulista przed Meibografią zastosuje krople poszerzające źrenice- w takim przypadku przez następne 3- 5 godzin widzenie może być utrudniane, odczuwalny może być światłowstręt i pieczenie oczu. Zaleca się, więc aby pacjent na badanie nie przyjeżdżał samochodem, gdyż prowadzenie pojazdów po poszerzeniu źrenic jest zabronione.

Comments


Badanie gruczołów Meiboma - Meibografia

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807
bottom of page